W niniejszym artykule zostanie opisany problem zatrzymania prawa jazdy za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. oraz działań jakie należy podjąć aby spróbować odzyskać utracony dokument prawa jazdy.
Procedura zatrzymania prawa jazdy za wykroczenie z art. 87 § 1 k.w. wygląda zawsze tak samo. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz Policji rutynowo sprawdza stan trzeźwości kierującego. Jeżeli podczas rutynowej kontroli trzeźwości alkomat wskaże co najmniej wynik 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, wówczas funkcjonariusz Policji zatrzymuje kierującemu dokument prawa jazdy i wydaje pokwitowanie zatrzymania dokumentu.
Należy w tym miejscu podkreślić, iż w przypadku zatrzymania prawa jazdy za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu nie możesz dalej kontynuować jazdy. Oznacza to, że albo kierowany przez Ciebie pojazd zostanie odholowany na parking strzeżony lub możesz przekazać pojazd innej osobie, która posiada uprawnienia do kierowania pojazdami.
Następnie funkcjonariusz Policji w ciągu 7 dni wysyła do Sądu wniosek o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy. Natomiast Sąd w ciągu 14 dni wydaje postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy lub odmawia zatrzymania prawa jazdy. Jeżeli Sąd uwzględni wniosek Policji i postanowi zatrzymać Ci prawo jazdy, to sytuacja zaczyna się komplikować. W tym miejscu nasuwają się pytania, co w tej sytuacji należy zrobić, jak działać w związku z zaistnieniem całego zdarzenia?
Jeśli Sąd wyda postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, wówczas doręcza Ci odpis postanowienia listem poleconym na wskazany przez Ciebie adres. Od momentu odebrania postanowienia, masz 7 dni na złożenie zażalenia na postanowienie.
Jakie elementy powinno zawierać zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy?
Na wstępie należy zaznaczyć, iż zażalenie na postanowienie wnosi się do tego samego Sądu, który wydał przedmiotowe zażalenie. Dla przykładu, jeżeli postanowienie wydał Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, wówczas zażalenie należy wnieść także do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.
Po drugie należy wskazać, iż zażalenie wnosimy na postanowienie Sądu o zatrzymaniu prawa jazdy z dnia (dzień wydania postanowienia), a potem podstawę prawną. Podstawa prawna to art. 137 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Potem należy wskazać o co dokładnie wnosisz,
czyli o zmianę zaskarżonego postanowienia i zwrot dokumentu prawa jazdy.
Uzasadnienie zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy
Uzasadnienie najlepiej jest podzielić na 4 rozdziały czyli:
stopień społecznej szkodliwości czynu;
nieznaczny stopień zawinienia;
właściwości osobiste i Twój dotychczasowy sposób życia;
uzasadnienie zarzutu rażącej niewspółmierności środka karnego w postaci zatrzymania dokumentu prawa jazdy.
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
proszę jeszcze dodać informację, że zażalenie na postanowienie sądu kosztuje 40 zł. niewielka to w sumie opłata. zakładam ,że w każdym przypadku tak jest pozdrawiam
Witam, to błędne założenie. W postępowaniu karnym:
– zażalenie na postanowienie Prokuratora o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k.
oraz
– zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w.
jest wolne od opłat. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Zażalenie na postanowienie Sadu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za wykroczenie prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu na stronie ze wzorami pism procesowych w sprawach karnych Wzory pism procesowych